Nepenthes - popis

Informace o rodu Nepenthes...

Láčkovky - Nepenthes

Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: láčkotvaré (Nepenthales)
Čeleď: láčkovité (Nepenthaceae)
Rod: Láčkovka (Nepenthes)

Druhy: od objevení je známo asi 120 druhů (nemusí být konečné)

Rozšíření: tropické deštné lesy jihovýchodní Asie (Borneo, Sumatra, Srí Lanka, Laos, Madagaskar, Jáva, Singapur, ...)

Bližší popis: láčkovky jsou tropické, převážně pralesní polokeře. Rostou buď epifitně (na jiných rostlinách - stromech), nebo na půdě (směs rašeliny), nebo jako liány, které jsou v extrémech velké až asi 30m. List je členěn třemi viditelně rozlišitelnými částmi:

1) asiminační plocha (čepel listu)
2) úponka (prodloužený řapík)
3) láčka (konvicová past).

Pasti: láčkovky mají past "gravitačního" typu, což znamená, že když přiletí hmyz, váben na sladký nektar na obústím, začne se propadat do nitra láčky. Každý pokus o vyváznutí skončí většinou neúspěchem. Láčky mívají konvicovitý tvar, velikost bývá od několika centimetrů (např.: N. anamensis [Thajsko, Kambodža] mívá zpravidla láčky maximálně 10 - 12 cm dlouhé), až po doslova obří pasti (např.: N. truncata [Filipíny] mívá opravdu obří láčky, klidně i < 50 cm) , které mají na výšku kolem půl metru (hlavně v přírodě). Pasti jsou asi do 1/3 naplné silnou trávící tekutinou, která dokáže skoro na kost roztrávit i menší obratlovce (například myš nebo ptáci). Láčky se člení z víčka, konvicovitého laloku (v němž je trávící tekutina), obústí a voskové zóny (na niž je vrstva "vosku", který znemožňuje hmyzu dostat se navrch láčky.

Ondřej Zakopal


Vybíráme:

Články
Fotky
Nepenthes - lackovky-popis - Nepenhes adnata - Sumatra, řeka Tjampo, 1000m, 24.8. 1957 v současnosti výskyt jen Sumatra Barat. Stinné mechem zarostlé pískovcové stráně, 600-1100m. plazivé stonky, délka okolo 2m. spodní láčky do 10 cm, do 2,5cm v šířce. Horní láčky oválné v dolní čtvrtině. Nepenthes albormarginata stonek plazivý, výška do 5m, průměr do 6mm. oddenky dlouhé do 15cm, oválné. Spodní láčky - spodní třetina oválná, horní 2/3 válcovité a úzké, 15cm vysoké, 3,5cm široké. západní Malajsie, Sumatra, Borneo Vřesoviště, otevřená vegetace, nížiny nebo nízké hory vyvinutá k chytání termitů, zvláštní bílé kruhy kolem láček Nepenthes ampullaria Malajsie, Singapur, Sumatra Vřesoviště, padang, bažinaté lesy. Hybridy: x N. albomarginata, x N. gracilis = N. x trichocarpa, x N. mirabilis, x N. rafflesiana (= N. x hookeriana), x N. reinwardtiana, x N. tobaica Hojně tvoří přízemní láčky, a to ve shlucích. Růžice tvoří v náhodných intervalech podle plazivého stonku a z oddenků, které se objevují z kořenCelý clánek lackovky-popis

Vybrané foto

src,Nepenthes - popis na Nepenthes.cz - láčkovky (nepenthes) a jiné masožravé rostliny - ukázky fotek