Nepenthes Informace o rodu Nepenthes... Láčkovky - Nepenthes Říše: rostliny (Plantae) Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta) Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta) Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida) Řád: láčkotvaré (Nepenthales) Čeleď: láčkovité (Nepenthaceae) Rod: Láčkovka (Nepenthes) Druhy: od objevení je známo asi 120 druhů (nemusí být konečné) Rozšíření: tropické deštné lesy jihovýchodní Asie (Borneo, Sumatra, Srí Lanka, Laos, Madagaskar, Jáva, Singapur, ...) Bližší popis: láčkovky jsou tropické, převážně pralesní polokeře. Rostou buď epifitně (na jiných rostlinách - stromech), nebo na půdě (směs rašeliny), nebo jako liány, které jsou v extrémech velké až asi 30m. List je členěn třemi viditelně rozlišitelnými částmi: 1) asiminační plocha (čepCelý článek Nepenthes - popis

ze semen

Pěstování ze semen: je sice větší zábava a adrenalin, ale chce to hodně trpělivosti. Trvá třeba 5 let, než budete mít láčkovku, na které budou pořádně vidět láčky. Je to také mnohem náročnější, než začít pěstovat už vzrostlý a zakořeněný řízek - semenáček se snadno může stát terčem hnilob nebo plísní a potom se odporoučí velmi rychle. Výhodou jsou i nižší náklady pro získání rostliny.
Pro získání semen je potřeba samčí a samičí květenství. Samozřejmě, pokdu nechcete hybrid, tak by to musí být dva jedinci téhož druhu. Semínka je nejlepší zasadit do žívého rašeliníku - pak je i nejnižší šance napadení plísní nebo hnilobou, další možností je pouřít třeba cocopress a perlit. Kažopádně důležitá je vlhkost substrátu - ta by měla být udržovaná vlhká, ale ne přemokřená. Důležitá je i vlhkost vzduchu, ta by měla být velmi vysoká, čehož dosáhnete např. uzavření misky se semínky do plastového pytlíku. Pro klíčení je vhodné světlo, stačí stín nebo umělé osvětlení. Klíčení trvá od 4 týdnů do 1 roku, v závislosti na čerstvosti semínek. Největším nepřítelem při klíčení je, jak již bylo řečeno hniloba a plíseň, pro které představují vytvořené podmínky životní optimum. Někteří pěstitelé proto doporučují aplikovat fungicid, případně zředěný roztok heřmánku (Chamomilla). Po zhruba dvou letech dopručuji rostliny přesadit do vlastního květináče a umístit do skleníku nebo terária.
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image

O úroveň výš

:: ze semen ::
Novinky

...

Vybrané foto

Nepenthes - info o pěstování,ze semen na Nepenthes.cz - láčkovky (nepenthes) a jiné masožravé rostliny - ukázky fotek